Keresztmetszeti adatgyűjtés a hajléktalanságról és az otthontalanságról az Európai Unió városaiban:
közös módszertan kidolgozása
Az EMPL/2023/OP/0004 pályázati felhívása kapcsán megvalósított nemzetközi projekt ismertetője
Magyarországi megvalósítók:
Budapest Főváros Önkormányzata, Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei, Február Harmadika Munkacsoport, Menhely Alapítvány, Városkutatás Kft.
A budapesti adatfelvétel: 2024. október 3-11.
Friss hírek
- Folyamatosan alakulnak az október 11-i utcai kérdezés részletei: készül a számlálási zónák pontos lehatárolása, a kérdezői útmutatók végelegesítése.
- Várjuk önkéntesek jelentkezését! Megnyitottuk a közterületi adatgyűjtés önkéntes-jelentkezési felületét. A QR kód beolvasásával telefonról is azonnal kitölthető a jelentkezési lap. A jelentkezési határidő szeptember 15-e éjfél.
- Júliusban és augusztusban a Február Harmadika Munkacsoport a nemzetközi kérdőív közös komponenseinek beemelésével a budapesti szervezetek körében lekérdezendő kérdőívek összeállításán dolgozik. Szeptember 2-án indul majd a próbakérdezés.
- A főváros területén a szállók ügyfelein túl további ügyfeleket ellátó nappali melegedőkkel egyeztettünk július 2-án a Városházán, és augusztus 6-án online. A megbeszélésen összefoglaltuk a kutatás kereteit, az eddigi adatfelvételekhez képest kibővített ügyfélkörrel kapcsolatos tapasztalatokat. A próbakérdezés szeptember első hetében lesz.
- A nyár folyamán szoros együttműködésben a családok átmeneti otthonainak szakmai stábjaival a csáo-kban kérdezendő tematikus blokkon dolgozunk. A következő ülést a próbakérdezés után 2024. szeptember 10-én 9:00 órakor tartjuk.
- A nemzetközi projektcsapat július 16-án benyújtotta a támogatónak a kutatás időközi jelentését, benne a kutatóintézetek által közösen összeállított módszertani anyagokkal. Ezekre támaszkodva számlál majd ősszel a résztvevő 15 város.
A projekt céljai
A projekt célja (1) a hajléktalanság és otthontalanság közös operatív definíciójának és közös adatgyűjtési módszertanának a meghatározása, valamint (2) a közös adatgyűjtési módszertan városi szintű tesztelése a különböző tagállamokban.
A projekt megalapozza a hajléktalanságra és otthontalanságra vonatkozó adatok rendszeres és összehasonlítható helyi szintű gyűjtését. A projektnek köszönhetően a helyi, országos és európai döntéshozók tájékozódhatnak a hajléktalanság és otthontalanság jellegéről és mértékéről, valamint a hajléktalanság és otthontalanság különböző dimenzióiról és a hajléktalanságban élő és otthontalan emberek és családok alapjellemzőiről. Ezen túlmenően a projekt célja, hogy felhívja a közvélemény és a szakpolitika figyelmét a hajléktalanság és otthontalanság jelenségének összetettségére, és hozzájáruljon a megoldással kapcsolatos konszenzus kialakításához.
A hajléktalanság és otthontalanság közös mérőeszközeként az ETHOS Light kategóriarendszerét alkalmazzuk, és minden résztvevő városban keresztmetszeti adatokat gyűjtünk az ETHOS 1-3 csoportokról, azaz az utcai hajléktalanságról, a menedékhelyeket igénybe vevőkről, a hajléktalan emberek szálláshelyein és a családok átmeneti otthonaiban lakókról. Ezen felül felhasználjuk a közigazgatási adatrendszerekből és az ellátóktól származó adminisztratív adatokat is, és kísérletet teszünk ezek lehető legszélesebb körű kiegészítésére az adott referenciaidőszak vonatkozásában.
A projektben arra törekszünk, hogy (1) a városok magukénak érezzék a közös adatfelvétel folyamatát, (2) és egyúttal összehangolt adatfelvételi módszertant dolgozzunk ki és alkalmazzunk a résztvevő városok körében. Mivel a városok részvétele rendkívül fontos, ezért ők is részt vesznek a módszertan kidolgozásában, és a folyamat során figyelembe vesszük a helyi kontextust, illeszkedünk a meglévő adatgyűjtési stratégiákhoz. Ugyanakkor az eredmények összehasonlíthatóságának növelése érdekében egységes módszertanra törekszünk.
A Leuveni Katolikus Egyetem (KU Leuven) által vezetett konzorcium és partnerei
A Leuveni Katolikus Egyetem és a FEANTSA konzorciumát a hajléktalanságra és otthontalanságra vonatkozó adatgyűjtés megvalósításában és elemzésében jártas kutatóintézetek alkotják, partnerségben a kutatásba bekapcsolódott városokkal. A két éves projekt első évében az adatfelvételek 10 európai tagállam 15 városában zajlanak (Charleroi, Namur, Tilburg, Nijmegen, Dublin, Cork, Bochum, Münster, Porto, Milánó, Catania, Ljubljana, Budapest, Kassa, Lyon). 2025-ben további tagállamok és városok részvételét tervezzük. A projekt vezetője Prof. Koen Hermans, a KU Leuven szociális munkával és szociálpolitikával foglalkozó professzora.
Adatfelvétel Budapesten: 2024. október 3-11.
Az adatfelvételt 2024. október 3-án indítjuk, a budapesti hajléktalan embereket ellátó szálláshelyek, utcai gondozó szolgálatok és a családok átmeneti otthonainak a részvételével.
Október 7-én a hajléktalan emberek nappali melegedői ügyfeleinek a körében folytatjuk a vizsgálatot.
A vizsgálati módszer hasonló lesz a Február 3-a adatfelvétel kapcsán már megszokott kérdőívezéshez, azaz az ügyfelek (segítséggel vagy önállóan) maguk töltik majd ki a kérdőíveket. Az eddigi februári adatfelvételekhez képest újonnan meghívott szervezeti résztvevők – azaz a családok átmeneti otthonai és a nappali melegedők – esetén is bízunk az intézmények munkatársainak együttműködésében, és ebben a körben további kérdezőbiztosokkal is segítjük majd az adatgyűjtést.
Október 11-én utcai számlálással zárul a kutatás.
A keresztmetszeti méréseken túl regiszteralapú adatok gyűjtésére is kísérletet teszünk.
Az első eredmények 2025 tavaszán lesznek elérhetőek.
Tájékoztatók
- Rövid tájékoztató ügyfeleknek
- Rövid tájékoztató szervezeteknek
- Rövid tájékoztató önkénteseknek: Várjuk önkéntesek jelentkezését!
- A nemzetközi projekt rövid ismertetője nyomtatható formában
További információk: Teller Nóra kutatásvezető, teller@mri.hu és bp.kutatas.2024@gmail.com
A KU Leuven Szociális és Társadalmi Etikai Bizottsága által jóváhagyott kutatás (G-2023-7516)