Cím: A családból való kiemeléssel érintett, és a kiemelés kockázatával élő gyermekekre irányuló potenciális szolgáltatások számbavétele Kőszegen és környezetében
Megrendelő: SOS Magyarországi Alapítványa
Időszak: 2013. április – 2013. szeptember
Leírás:
A megvalósíthatósági tanulmány a Kecskeméten készített dokumentum mintájára született azzal a különbséggel, hogy Kőszeg esetében nem csak a város határain belül, hanem Vas megye egészében vizsgáltuk a szakellátásba kerülő gyermekek helyzetét és kiemelten a Kőszeg környéki térségekben vizsgáltuk az alapellátással való együttműködés lehetőségeit a gyerekek családból való kiemelésének megakadályozása érdekében.
A Kőszeg környéki térségek némileg különböznek Kecskemét környékén attól, hogy a munkahelyek száma – a képzetlenek számára is – némileg magasabb, elsősorban természetesen az illegális szférában, ezért a mélyszegénység a hátrányos helyzetű családokban is ritka.
A szakellátás a régióban nagyon jelentős létszámhiánnyal, férőhelyhiánnyal és elavult intézményállománnyal küzd, az alapellátás lehetőségei pedig nagyon különbözőek még az egymás mellett lévő térségekben is, tükrözve a helyi önkormányzatok anyagi lehetőségeinek különbségeit.
Az alapellátás finanszírozási és attitűdbeli problémák miatt itt sem képes a halmozott hátrányos helyzetek hathatós kezelésére, és az ország ezen régiójában még jelentősebb hiányok mutatkoznak speciális szakmai ellátásokban (pszichológus, pszichiáter, logopédus). Az SOS kőszegi szervezete ugyan nagyobb mozgástérrel rendelkezik mind anyagi mind szakmai tekintetben, mint a szakellátás más szereplői, az önfenntartási kényszer miatt azonban az alapellátás területén valószínűleg nem tud hatékonyabb, de alacsonyabb költségű ellátásokat biztosítani. Ugyanakkor lehetnének olyan szolgáltatások, amelyeket a megye szakellátás és alapellátás határterületein érdekelt szereplői méretgazdaságos módon, költségeiket elosztva, egymással koordináltan megvalósíthatnának a halmozottan hátrányos családok érdekében: pl. speciális szakszolgáltatások, módszertani tréningek, szupervízió, családterápiás foglalkozások, pályázati források kezelése.
A kecskeméti és a kőszegi projektekhez készült angol nyelvű megvalósíthatósági tanulmányok az alábbi linkeken érhetők el:
Further Development of the SOS Children’s Village Program In Kőszeg And Surroundings, 2013