Szemző Hanna és Tönkő Andrea bemutatták a 2018 júniusában induló OpenHeritage projektet a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete által szervezett “Kulturális örökség, társadalmi kohézió és helyhez kötődés” című műhelykurzusán március 20-án (a műhely részletes angol nyelvű programja ide kattintva érhető el).
A Városkutatás által koordinált OpenHeritage a jelenlegi ütemezés szerint 2018 nyarán kezdődik az EU Horizon 2020 programjának keretében. A projekt célja, hogy feltárja a kulturális örökség azon elemeit és tereit, amelyek kívül esnek a szakértői diskurzuson. A konzorcium tagjai és partnerei ezután a helyi közösségek bevonásával és megerősítésével újragondolják ezeket a helyi szinten fontos és identitásformáló, ám alulhasznosított és a szakmai által gyakran mellőzött örökségi értékeket, és részvételi tervezéssel alakítják ki a hasznosításuk fenntartható és tárrsadalmi befogadást erősítő módját. Az alábbi ábra mutatja be azt a 16 kiválasztott európai jó gyakorlatot, amelyek tapasztalatait a projekt gyakorlati része során kialakított kísérleti projektek is tesztelni és hasznosítani fognak.
A 16 szervezetből – köztük magán és közszférában működő oktatási, kutató és kulturális intézményekből, civil szervezetekből, kis- és középvállalkozásokból – álló konzorciumot a Városkutatás vezeti. Az MTA Szociológiai Intézetének műhelykurzusán a Városkutatás munkatársai a projektet Mérai Dórával, a szintén konzorciumi tag Közép-Európai Egyetem kutatójával közösen mutatták be.