MINDEN EMBER SZÁMÍT!
A budapesti hajléktalanellátásban dolgozó szervezetekkel együttműködésben októberben adatfelvételt végzünk a budapesti hajléktalanságról. A már 26 éve zajló kérdőíves felvétel mellett 2005 és 2008 után most először Budapest utcáit is bejárjuk, hogy megismerjük, hogyan alakul a közterületi hajléktalanság a főváros belső kerületeiben.
Mintegy 120 önkéntes kapcsolódik be október 11-én, hogy közösen felmérjük, hányan kényszerülnek Budapesten közterületen éjszakázni. Arra vállalkozunk, hogy megmutassuk, hány embernek volna arra szüksége, hogy újra biztonságban élhessen, és láttassuk, mekkora feladatot jelent napról-napra a közterületen élő hajléktalan emberek támogatása a segítő szervezetek számára.
GYIK
Önkéntes vagyok. Mit kell tudnom a kutatásról és a gyűjtött adatokról?
Kiről kell kitölteni a regisztrációs lapot?
Hogyan regisztráljak?
Mit vegyek fel?
Mit hozzak magammal, és mit hagyjak otthon?
Hogyan viselkedjek, ha megszólítanak?
Mi van, ha olyan emberrel találkozom, aki segítségre szorul?
Mi van akkor, ha velem történik valami?
Mi van akkor, ha lemerül a telefonom?
Úgy tudom, hogy tilos az utcán aludni, vagy mégsem?
Mit csináljak a papírtérképpel?
Bejártam a zónámat, most mi a teendőm?
Mi van akkor, ha veszélyben érzem magam?
Önkéntes vagyok. Mit kell tudnom a kutatásról és a gyűjtött adatokról?
Az önkéntesek bejárják a számukra előre kiosztott számlálókörzeteket, és az adatrögzítési felületen (google form és maps, vagy szükség esetén ugyanilyen tartalommal nyomtatott kérdőíven és térképen) a következő adatokat rögzítik 2024. október 11. 20:00 – 24:00 között a hajléktalan embernek vélt, vagy saját maga által annak tartott személyekről:
A regisztrált személy
- alvóhelyének jellege és adatai, beleértve annak címét/geo-koordinátáit (térképen manuálisan jelölve, kérdőíven adatként rögzítve)
- neme
- kora
- testhelyzete és állapota
- kapcsolatfelvétele esetén további kérdések, úgy mint szállások és segítő szolgálatok igénybevételével kapcsolatos szokások, tervek, hétköznapi tevékenységekre vonatkozó kérdések.
Amennyiben a közterületi számlálás során a regisztrált személlyel kapcsolatfelvételre kerül sor, őt a kutatás céljairól a fentiek szerint tájékoztatni kell, és meg kell ismerni, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy a vele történt beszélgetés során gyűjtött adatokat anonimizált formában a kutatócsoport kizárólag tudományos elemzési céllal felhasználhassa. Ezt a hozzájárulást a személy bármikor és indoklás nélkül megtagadhatja, ezt erre utaló magatartásával vagy gesztusaival is kifejezheti, és ebben az esetben tilos az adatok rögzítése.
Az adatok rögzítése kizárólag a kutatócsoport által előre meghatározott adatgyűjtési eszközökkel történhet, és azokat tilos saját vagy egyéb adathordozón tárolni, pl. lefényképezni és a fényképet megőrizni, valamint harmadik személynek továbbadni. A kitöltött nyomtatott kérdőívet és a helyjelölőkkel ellátott térképet a kutatócsoportnak a számlálás végeztével, de legkésőbb október 14-én 16:00 órakor át kell adni. A regisztrált személyekről, alvóhelyükről, ingóságaikról tilos bármilyen fényképet készíteni, és a közterületi adatfelvétel során nem rögzíthető olyan hang- és képfelvétel sem, és nem gyűjthető és rögzíthető olyan további adat (pl. kapcsolattartási adatok, egyéb személyes adatok), amely alapján beazonosítható lenne bármelyik regisztrált személy vagy/és az alvóhelye. További részletekért olvasd el ezt két oldalas anyagot!
Kiről kell kitölteni a regisztrációs lapot?
A közterületi számlálás során
- a) minden közterületen tartózkodó – vagy feltételezhetően ott lakó – hajléktalannak látszó embert regisztrálunk, ha
(1) testhelyzete: közterületen alszik, fekszik, alváshoz készülődik, vagy
(2) kinézete: feltünően rongyos, piszkos, mosdatlan, vagy
(3) cuccai: olyan cucc van nála, vagy
(4) viselkedése: „úgy viselkedik”, vagy
(5) más alapján úgy lehet megítélni, hogy ezt az éjszakát közterületen tölti (a hajléktalannak látszó egyáltalán nem biztos, hogy hajléktalan ember);
- b) ezen belül hajléktalan az, akiről kontaktus esetén kiderül, hogy
(6) közterületen
(7) hajléktalanszállón, nem-lakásban szokott aludni éjszakánként, vagy
(8) a helyszín alapján
(9) saját maga szerint ő hajléktalan.
Hogyan regisztráljak?
Mindig legalább két adatfelvevő dolgozik párban együtt a számlálókörzetben. A regisztráció ELSŐSORBAN szemrevételezéssel történik, azaz anélkül, hogy felvennénk a kapcsolatot az általunk hajléktalannak tartott személlyel. MÁSODSORBAN, ha a regisztrálandó személy kapcsolatfelvételt kezdeményez, akkor megmondjuk, hogy mi mit csinálunk (pl.: “Egy nemzetközi kutatás keretében szeretnénk azt megállapítani, hogy hány ember tölti az éjszakáit közterületen, Budapesten.”) és a helyzethez alkalmazkodva beszélgetünk vele azzal kapcsolatban, hogy hol tervezi tölteni az éjszakát – pl. az előre megadott kérdéssort használjuk. Fontos, hogy senkit nem szabad felébreszteni, és csak olyan helyen és helyzetben regisztráljunk, ahol nem érhet minket bántódás. Ha valaki azt kéri, hogy NE rögzítsük, hol alszik, akkor azt a regisztrációs lapon megjegyzésként jelölni kell!
Mit vegyek fel?
Folyamatos, több órás sétára készülj! A közterületi számlálás – egy közös személyes tájékoztatót követően – este 8 órakor kezdődik, így akkor hűvös, szeles, csapadékos időjárás is lehet. Fontos a vízálló és kényelmes cipő, a réteges öltözködés, és érdemes vízálló kabátban jönni. Minden kérdezőbiztosnak viselnie kell a kérdezők kitűzőjét is, amelyet a személyes eligazításon fogsz megkapni.
Mit hozzak magammal, és mit hagyjak otthon?
Legyen veled a feltöltött és mobilnettel rendelkező és helyzetmegosztásra alkalmas mobiltelefonod, amelyre letöltötted a GOOGLE FORMS és a GOOGLE MAPS és egy QR KÓD olvasó appot. Legyen veled egy töltő is. Hozz magaddal inni (pl. termoszban, de ebbe mi is töltünk majd Neked teát), és pár falat harapnivalót, ha megéheznél. Legyen veled egy olyan táska/hátizsák, amelyben elfér egy A4-es mappa – ebben lesz benne a térkép, a megbízóleveled, és más információs anyagok, pl. a Diszpécser Szolgálat telefonszáma, hogy fel tudd hívni, ha szükség lenne rá.
NE vigyél magaddal adományként ruhát, tartós élelmiszert vagy pénzt! Esetleg egy doboz hagyományos cigaretta, egy öngyújtó (gyufa), egy-két müzliszelet jól jöhet a potenciális kapcsolatfelvételkor.
Hogyan viselkedjek, ha megszólítanak?
A számlálás elsősorban megfigyelésen alapul, és a körzetek kialakításakor arra törekedtünk, hogy azért bejárhatóak legyenek a számlálás 4 órája alatt. Ha sokszor és hosszan megállnál beszélgetni, nem maradna időd, hogy a számláló körzet minden zegét-zugát bejárjad.
Ha megszólítanak, mondd el, hogy még kb. 100 további önkéntes társaddal, akik szintén az utcákat járják ma, arra vagy kíváncsi, hogy hányan kényszerülnek ma este az utcán aludni. Ilyenkor az általunk is ajánlott néhány kérdésen túl, hosszabb beszélgetésre lehetőleg a körzet teljes bejárását követően kerítsél sort. Ilyenkor jól jöhet egy pár szál cigi, vagy épp energiaszelet/müzliszelet. Akár azzal is indíthatsz, hogy “szívjunk el együtt egy cigit, és beszélgessünk közben”, vagy “örülnék, ha elfogadná ezt a müzliszeletet, és ha nem zavarok, beszélgethetünk is.”
Mi van, ha olyan emberrel találkozom, aki segítségre szorul?
Ha valakiről úgy tartod, hogy sürgős orvosi segítségre szorul, tárcsázd a 112-es számot. Ha valaki szociális támogatásra szorul, mert pl. bemenne szállóra, de nem tud, hívd a Diszpécser Szolgálatot a 06-1-338-4186 telefonszámon.
Mi van akkor, ha velem történik valami?
Kérünk, hogy vigyázz magadra, és legyél körültekintő! Mindig maradj a számláló párod közelében! Ha veszélyben érzed magad, akkor távolodj el attól a helytől – a kérdező társaddal együtt -, ahol ezt érezted, és menj egy forgalmasabb, jól megvilágított utcaszakaszhoz, vagy boltba. Ha konkrétan segítségre van szükséged, akkor tárcsázd a 112-es telefonszámot.
Ha valamilyen atrocitás ér, vagy ha sürgős orvosi ellátásra van szükséged, akkor tárcsázd a 112-t. Ha eltévedtél, elbizonytalanodtál, hívd a mentorod telefonszámát (az elérhetőségét a személyes eligazításon kapod meg)!
Mi van akkor, ha lemerül a telefonom?
A közterületi hajléktalanság regisztrációja a telefonos appok segítségével történik. Legyen veled egy töltő, esetleg egy power bank, hogy tudd tölteni akár menet közben. Mivel az adatrögzítés párban történik, meg is oszthatjátok, hogy egy ideig az egyik, majd a másik telefont használjátok. Néhány papír alapú regisztrációs lapot és papírtérképet is kaptok majd, azaz, ha mégis lemerülne minden telefon, ezeket is használhatjátok az adatok rögzítésére. Kérjük, hogy ebben az esetben minden regisztrációs ívet juttassatok vissza vagy még október 11-én éjjel, vagy október 14-én délután 16:00-19:00 óra között a záróbeszélgetés során a Dózsa György út 152-be szervezőkhöz. Adatvédelmi okokból ezekről ne készítsetek semmilyen másolatot!
Úgy tudom, hogy tilos az utcán aludni, vagy mégsem?
Pusztán megaludni az utcán (egy kapualjban, egy padon a parkban, egy széken a plázában) nem tilos. Azonban: Magyarországon néhány éve akár elzárással is büntethetik azokat, akik ÉLETVITELSZERŰEN az utcán élnek, azaz ott tárolják / hurcolják magukkal a holmijukat, ott alszanak, étkeznek, és folytatják minden olyan tevékenységüket, amit Te otthon is megtehetsz. A tilalom ellenére sokan kényszerülnek arra, hogy az éjszakáikat mégis utcán töltsék, és ennek számtalan oka lehet, pl. nem mer vagy akar szállóra menni, vagy nincs olyan szállóférőhely, ahová bemehetne. Egy részük éjszakára behúzódik kapualjakba, elrejtőzik kevésbé látható helyekre, más részük pedig olyan helyen pihen le, ahol jobban látható, és abban bízik, hogy nem zavarják el onnan. Nagyon fontos, hogy ezek az emberek nagyon sérülékenyek és nagyon kiszolgáltatott helyzetben vannak, így neked is felelősséged, hogy a lehető legkevésbé érje őket bántódás!
Mit csináljak a papírtérképpel?
A papírtérképet, amelyen jelölitek az alvó/tartózkodási helyeket, TILOS lefényképezni vagy/és odaadni olyan embereknek, akik nem tartoznak a kutatócsoportba. Fontos, hogy a papírtérképeket juttassátok vissza vagy még október 11-én éjjel, vagy október 14-én délután 16:00-19:00 óra között a záróbeszélgetés során a Dózsa György út 152-be a szervezőkhöz!
Bejártam a zónámat, most mi a teendőm?
Ha a térképeden megjelölt terület minden utcáját bejártad, és minden egyes megfigyelt hajléktalan, vagy annak látszó embert regisztráltál a regisztrációs lapon és a térképen, akkor készen vagy. Várunk vissza még éjjel a papír-térkép (vagy ha papíron is töltöttél lapot, akkor a reglap) leadása érdekében a Dózsa György út 152-ben, vagy október 14-én délután 16:00-kor egy beszélgetésre és a térképek leadására ugyanígy a Dózsára. Ha minden információt elektronikusan elküldtél (Regisztrációs lapok, Google maps helyszínek), akkor is szívesen várunk vissza a Dózsán, hogy megbeszéljük a tapasztalataidat.
Bejártam minden utcát, teret de alig találtam hajléktalan embert. Ennek biztos így kell lennie?
Ez még a nagyobb körzetekben is előfordulhat. Nappal, koraeste sokkal többen tartózkodnak a közterületeken, ők késő estére bemennek a szállókra, behúzódnak valakihez szívességből, kevésbé forgalmas külső területekre mennek aludni, elrejtőznek. Szóval, ha tisztességesen, figyelmesen végigjártad a területedet, akkor te most megtetteted, amit ennek a kutatásnak az érdekében meg lehetett tenni.
Mi van akkor, ha veszélyben érzem magam?
Ha veszélyben érzed magad, akkor távolodj el attól a helytől – a kérdező társaddal együtt -, ahol ezt érezted, és menj egy forgalmasabb, jól megvilágított utcaszakaszhoz, vagy boltba. Ha konkrétan segítségre van szükséged, akkor tárcsázd a 112-es telefonszámot.