Március 17-én a Városkutatás Kft. egy szakmai fórumot rendezett a tervezés alatt álló Szociális Klímaterv alapdilemmáiról az Európai Unió által finanszírozott ComActivate projekt keretében. A Szociális Klímaalap rendszerét, a tervezés jelen állapotát az Energiaügyi Minisztérium képviselője ismertette, majd három szekcióban folytatódott az aktuális tervezési kérdések megtárgyalása.
A Szociális Klímaalap célja az ETS 2-ben (Emission trading system) kivetendő karbon vámok épületenergetikára és közlekedésre való hatásának mérséklése. Az ETS2 bevezetése előtt egy évvel (tervek szerint 2026. január 1-től) olyan intézkedéseket kell bevezetnie a tagállamoknak, amely a lakóépületek esetében csökkentik az energiaszegénység mértékét, de nem elsősorban jövedelemtámogatásokkal, hanem az energiaszegények lakóépületeinek energetikai felújításával.
Az Európai Bizottság módszertani segédletekkel segíti a tagállamok tervezését, de ezek a segédletek nem tudják teljes mértékben figyelembe venni a tagállamok közti különbségeket. A magyar lakásrendszerben jóval nagyobb a magántulajdoni arány, és jóval kevertebb a lakónépesség területeken, épületeken belül, mint Nyugat-Európában. Ilyen feltételek mellett nagyon nehéz az energiaszegények kizárólagos támogatása.
A workshopon elsődlegesen arra kerestük a választ, hogy hogyan lehet az energiaszegényeket azonosítani a családi házak, társasházak, önkormányzati bérházak esetében, és hogyan lehet biztosítani, hogy az épületek megújulása egyszerre stimulálja a nem energiaszegények beruházásait, és egyben fenntartható módon csökkentse a rászoruló családok energiaköltségeit.
