Cím: A családból való kiemeléssel érintett és a kiemelés kockázatával élő gyermekekre irányuló potenciális szolgáltatások számbavétele Kecskeméten
Megrendelő: SOS Magyarországi Alapítványa
Időszak: 2011. december – 2012. március
Partnerek: Adorján Emese, Bajomi Nagy Anna (egyéni partnerek)
Leírás:
A megvalósíthatósági tanulmány célja az volt, hogy felmérje, hogyan lehetne a szakellátásba kerülő gyerekek számát csökkenteni Kecskeméten, a kiemelést megelőzni abban az esetben, ha az SOS kecskeméti szervezete az alapellátással és egyéb partnerszervezetekkel hatékonyabban tudna együttműködni.
A helyzetfeltárás szakmai dokumentumokon és nagyszámú interjún alapult, melyeket az intézményrendszer, a non-profit szervezetek és a kiemelést átélt vagy kiemelés előtt álló gyerekek családjaival készítettünk.
A helyzetfeltárás során világossá vált, hogy Magyarországon – sok más, tőlünk akár nyugatabbra lévő országgal ellentétben – az alapellátás, a jelzőrendszer a gyerekes családok döntő részét átlátja, alapszintű segítséget biztosít, a kiemelésről rendelkezik. A halmozottan hátrányos családi helyzet enyhítésére azonban nem állnak rendelkezésre kellően komplex szakmai eszközök. Kevés a szakember (pszichológus, pszichiáter, gyógypedagógus) és a finanszírozás nem teszi lehetővé az intenzív családgondozást. Ebből is adódik, hogy az SOS Magyarországi Alapítványának számos lehetősége van az alapellátás erősítésére, ha azt az igények szempontjából tekintjük, s a nemzetközi szponzoráció, a jobb szakember ellátottság miatt az eszközei is jelentősebbek.
Dokumentumok:
Az SOS program kiterjesztésének lehetőségei Kecskeméten – Megvalósíthatósági tanulmány