2020 szeptemberében elindult a ComAct – Communities’ Taylored Actions for Energy Poverty Mitigation névre hallgató három éves, Horizon 2020-as nemzetközi projektünk. Ennek keretében bolgár, észak-macedón, litván és ukrán partnereinkkel közösen dolgozunk egy új társasház-felújítási modellen, amely kifejezetten a kelet-közép-európai energiaszegénységre koncentrál. A régióban jellemző magas magántulajdoni arány miatt a Nyugat-Európában, elsősorban bérházakra kidolgozott sémákhoz képest új megközelítésre van szükség, hiszen itt a külső segítségre szoruló közösségek is nagyrészt saját tulajdonú lakásokban élnek. Egy széleskörű és hatékony társasház-felújítási programnak a felújítás pénzügyi, technikai és közösségi feltételeit is meg kell teremtenie, ezért a ComAct is e három aspektus köré szerveződik.

Míg a pénzügyi és technikai tényezők gyakran tárgyalt és kutatott területek, a társasházak felújításának közösségi aspektusaival eddig kevés munka foglalkozott. A projektünkben ezért arra is keressük a választ, hogy melyek lehetnek azok a közösségi korlátok, amelyek hátráltatják egy épület megújulását, és hogyan lehet ezeket áthidalni. Ide tartozhat a társasházak lakóközösségének vegyes társadalmi összetétele, az ebből fakadó eltérő anyagi lehetőségek illetve érdekek, de akár a lakóközösséget erodáló korábbi konfliktusok is. A ComAct arra a felismerésre támaszkodik, hogy a lakóközösségi dinamikák kezelésével és közösségépítéssel olyan házakat is be lehet vonni nagyszabású felújítási programokba, amik eddig kimaradtak ezekből.

A projekt során mind az öt országban pilot programok indulnak konkrét társasházak felújítására. A Városkutatás Kft. a III. kerülettel és helyi civilekkel együttműködve óbudai épületek úgynevezett mély felújításán (deep renovation) fog dolgozni. Célunk, hogy megtaláljuk azt a komplex technikai-pénzügyi-közösségi megoldást, amely alacsonyabb jövedelmű háztartások számára is elérhetővé teszi az ilyen beavatkozásokat. Szakítani akarunk azzal a megközelítéssel, amely a mély felújítást egyfajta luxusnak tekinti, amellyel csak a magasabb jövedelműeket érdemes célozni. Mi abban hiszünk, hogy az energiaszegénység által érintett vagy fenyegetett közösségek számára is lehetséges és szükséges hozzáférhetővé tenni ilyen átfogó beavatkozásokat.

Nemsokára elkészül a ComAct honlapja is, amelyen folyamatosan követhetik a projekttel kapcsolatos híreket. A téma iránt érdeklődőknek addig is ajánljuk az előző energiaszegénység-témájú projektünk, a REELIH oldalát.
Képek forrása: Budapest Főváros, III. kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata